Co zrobić, by kwiaty cięte dłużej stały w wazonie?

Dostając bukiet kwiatów, zastanawiamy się co zrobić, żeby stał w wazonie jak najdłużej. Nic w tym dziwnego, w końcu kwiaty są wyjątkowym prezentem. Jednak zwykle więdną zbyt szybko. Oto kilka sposobów na dłuższe życie kwiatów ciętych.

Przycięcie łodyg

Przed włożeniem kwiatów do wody należy przyciąć końcówki łodyg pod skosem. Najlepiej to zrobić ostrym nożem, gdyż nożyczki mogą zmiażdżyć łodygę. Celem tego zabiegu jest zwiększenie powierzchni, przez którą kwiat przyjmuje wodę.

Ułożenie

Kwitów nie należy „ściskać”, ani mocno ze sobą wiązać. Powinny być ułożone luźno. Łodyga powinna być zanurzona wodzie na 3 do 5 cm, nie więcej.

Dbanie o wodę

Kwiaty należy włożyć do zimnej wody. Z czasem można nawet dodać kilka kostek lodu, by jeszcze obniżyć jej temperaturę. Nie należy oczywiście przesadzać, by kwiaty nie przeżyły szoku termicznego. Kolejną ważną sprawą jest wymienianie wody codziennie. Zapobiegamy w ten sposób namnażaniu się drobnoustrojów, które rozpoczynają procesy gnilne, powodując tym samym więdnięcie kwiatów.

Spryskiwanie

Cięte kwiaty nie lubią ciepła, za to uwielbiają wilgoć. Nie trzymamy ich więc na słońcu, lecz jakimś zacienionym miejscu. Do tego warto raz na jakiś czas spryskiwać je wodą, tworząc mgiełkę wokół wazonu.

Odżywianie

Do wody można dodać szczyptę cukru, który odżywi kwiaty. Niektórzy polecają także miód i kwasek cytrynowy. Jednak najlepiej będzie zastosować odżywkę, która dostępna jest w większości kwiaciarni.

Pozbycie się liści

Największe parowanie odbywa się przez liście. W związku z tym najlepiej gdy jest ich jak najmniej. Na pewno należy usunąć liście chore i uszkodzone. Nigdy nie powinno być tez liści znajdujących się pod wodą. Będą one szybko gnić, a bakterie za to odpowiedzialne szybko przeniosą się na kwiaty.