Nie tylko sala weselna zasługuje na udekorowanie. Zanim zaczniecie się bawić, goście będą towarzyszyć Wam podczas składania przysięgi w kościele. Warto zadbać o to, aby prezentował się odpowiednio.
Dekoracja kościoła – wolno czy nie?
Skromne dekoracje w postaci kilku bukietów w pobliżu ołtarza są normą i nie będzie z nimi żadnego problemu. Jeżeli zależy Wam na bardziej okazałym upiększeniu kościoła, musicie skonsultować to z proboszczem. To on decyduje, czy dana dekoracja jest odpowiednia, czy też nie. W wielu kościołach księża proponują swoje dekoracje – jednym parom to wystarczy, inne maja własną wizję. Proponując proboszczowi wybraną przez siebie firmę należy zapytać go, na jakie upiększanie miejsca świętego wyraża zgodę, a co absolutnie nie wchodzi w grę. Gdy wynajęci przez Was ludzie skończą planowanie, warto przedstawić je księżom, by mieć pewność, że nie będzie z tym problemu w dniu ślubu. Nikt nie lubi nagłych zmian na godzinę przed uroczystością.
Dekoracja kościoła – jak się za to zabrać?
Mury kościelne mają w sobie moc tworzenia atmosfery powagi i wzniosłości. Wprawiają ludzi w zadumę, wyciszają. Moment składania przysięgi małżeńskiej dobrze pasuje do takiej atmosfery, toteż zwykle nie trzeba tworzyć jej dekoracjami. Dlatego kościół najczęściej stroi się skromnie: bukietami z żywych kwiatów dekoruje się ołtarz, krzesła dla świadków oraz pierwsze rzędy ławek ustraja się wstęgami. Warto wybrać kwiaty sezonowe, które wprowadzą do zimnych murów nieco słońca. Dzień ślubu powinien być dniem radosnym i pełnym uśmiechu.
Dekoracja kościoła – droga do ołtarza
Niektóre pary, poza standardowymi dekoracjami ołtarza i pierwszych rzędów, decydują się na ustrojenie samej drogi do ołtarza. W tym celu na posadzce kładzie się dywan, a szczyt każdego rzędu ław dekoruje się bukietem kwiatów. Można je także połączyć wstęgami. Dzięki takim zabiegom uzyskamy przepiękny korytarz, którym Para Młoda uroczyście kroczyć będzie do ołtarza, a symbolicznie – ku nowej przyszłości.
Dekoracja kościoła – za drzwiami
Warto pomyśleć także o dekoracjach zewnętrznych elementów świątyni. Na drzwiach można umieścić wianki, a na portalach girlandy. Zachęci to gości do wejścia do środka i ociepli zimny wizerunek murów kościelnych.