Łączenie ze sobą kwiatów ciętych

Kwiaty cięte to piękna dekoracja każdego domu. Nic więc dziwnego, że chcemy, by zachowały swoją świeżość jak najdłużej. O tym, co robić, by nie zwiędły zbyt szybko, możesz przeczytaćTUTAJ. Jeśli interesuje cię, które gatunki najlepiej nadają się do wazonu, zajrzyj;TU. Za to w tym artykule zajmiemy się innym zagadnieniem: które kwiaty ze sobą łączyć, a których nie?

Bukiety mieszane

Już na wstępie należy zaznaczyć, że łączenie różnych gatunków kwiatów zawsze wpływa negatywnie na ich trwałość. Dzieje się tak z powodu wydzielin, które przedostają się do wody z odciętych łodyg. Każdy gatunek produkuje nieco inne substancje, które zwykle nie są zbyt dobrze tolerowane przez inne kwiaty. Mogą utrudniać pobieranie wody, zatykając łodygi. Jeżeli naszym priorytetem jest jak najdłuższa trwałość, wymierajmy bukiety złożone np. z samych róż.

Pielęgnowanie bukietów mieszanych

Podstawową zasadą w przypadku łączenia różnych kwiatów jest częste wymienianie wody. Trzeba to robić codziennie, a w niektórych przypadkach nawet kilka razy dziennie. Wazon należy dokładnie umyć, zanim napełnimy go świeżą wodą. Także łodygi kwiatów powinniśmy opłukać pod bieżącą wodą. Jeżeli wydzielają dużo soków, możemy je wycisnąć, delikatnie naciskając łodygę. Uważajmy jednak, by jej nie zmiażdżyć.

Zapatrzony w siebie narcyz

Kwiatem, który wydziela dużo soków, szkodzących innym gatunkom jest piękny wiosenny narcyz. Jeżeli chcemy cieszyć się nim w domu, przygotujmy osobny wazon. W przeciwnym wypadku towarzyszące mu rośliny szybko zwiędną. Gdybyśmy jednak nie mogli oprzeć się pokusie połączenia narcyzów z innymi kwiatami, możemy skorzystać z pewnej prostej metody. Narcyzy wkładamy do wazonu dzień wcześniej, dzięki czemu większość szkodliwych soków znajdzie się już w wodzie. Następnie należy ją wymienić, a najlepiej dokładnie umyć też wazon. Dopiero wtedy dokładamy inne kwiaty.

Królowa kwiatów

Róża, jak na królową przystało, jest dość wrażliwa na towarzystwo. Najlepiej nie łączyć jej z innymi kwiatami, bo może to spowodować jej szybsze zwiędnięcie. Szczególnie odradzane jest łączenie róż z narcyzami i żonkilami, a także z tulipanami, które także wydzielają szkodzące substancje.