Róża – królowa kwiatów

Róża to najbardziej rozpoznawalna roślina ozdobna. Jest także najczęściej wręczanym kwiatem. To jedna z najstarszych roślin uprawianych w celach innych niż żywieniowe. Żaden inny kwiat nie zdobył takiej popularności i nie był otaczany takim podziwem jak róża. Co warto wiedzieć o królowej kwiatów?

Róża w starożytności

Zacznijmy od tego, że przydomek „królowa kwiatów” nadała róży grecka poetka Safona, żyjąca na przełomie VI i VII w p.n.e. Rzuca to nieco światła na to, jak dawno ludzie zaczęli interesować się różami. Kwiaty te od zawsze utożsamiane były z kobiecym pięknem: dla starożytnych Greków były symbolem Afrodyty, a dla Egipcjan – Izydy. Róża to także imię pochodzenia łacińskiego (łac. Rosa).

Natchnienie artystów

Róże od wieków były inspiracją dla poetów. W swoich dziełach sławili ich piękno, często porównując do urody kobiet. Opisywał je Horacy, Kochanowski czy Dante. Motyw z różą znajdziemy w Małym Księciu czy w samym tytule powieści Umberto Eco „Imię róży”. Na przestrzeni wieków powstała ogromna ilość poematów, wierszy, pieśni, powieści i innych dzieł opartych o motyw róży.

Róża – najstarsza roślina ozdobna

Pierwsze dziko rosnące róże udomawiano już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Uprawiano je w ogrodach Mezopotamii 5 tys. lat temu, a także w Chinach 3 tys. lat temu. Do Europy krzewy róż trafiły prawdopodobnie za sprawą Aleksandra Wielkiego, który odkrył je w Persji. Starożytni Grecy, a później Rzymianie, kochali róże. Sadzili je w ogrodach, ozdabiali nimi świątynie, domy, a nawet łoża. Pili także różane wino i miód oraz jedli galaretkę z róż. Najbogatsi kąpali się w wodzie różanej, która jest najstarszym pachnidłem na świecie.

Róża niejedno ma imię

Obecnie istnieje ponad 4 tys. odmian róż. Różnorodność kolorów i kształtów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Róże mogą mieć duże kwiaty z rozłożystymi płatkami lub maleńkie, rosnące po kilka na jednej łodyżce. Kolorystyka tych kwiatów jest bardzo szeroka: od krwistoczerwonych i fioletowych przez różowe i żółte po białe i kremowe. Kolor płatków może być wyrazisty lub pastelowy. Niektóre róże mają intensywny zapach, inne praktycznie go nie mają. Jeżeli zastanawiasz się, jakie kwiaty wręczyć komuś z okazji zbliżającego się święta, nie wahaj się i wybierz róże. Na pewno znajdziesz odmianę odpowiednią na każdą okazję.