Kwiatowe upominki – symbolika

Kwiaty są idealnym prezentem na wiele okazji. Wyrażają więcej niż jesteśmy w stanie powiedzieć. Dodatkowo każdy gatunek jest wyjątkowy i ma inną symbolikę. Jeśli więc nie masz pomysłu na prezent, rozważ podarunek w formie bukietu kwiatów.

O czym trzeba pamiętać, dając kwiaty?

Obdarowując kogoś kwiatami, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze zastanówmy się, jaki jest charakter konkretnej sytuacji: czy jest formalny, czy może nieoficjalny. Inne kwiaty daje się nauczycielce w podziękowaniu za lata cierpliwości i wyrozumiałości, a inne ukochanej kobiecie. Aby nie znaleźć się w niezręcznej sytuacji, dobrze jest zapoznać się z symboliką poszczególnych gatunków kwiatów.

Róże

Jednymi z najczęściej wybieranych kwiatów są róże. Mają one niepowtarzalny urok, który skradł serce niejednej damy. Warto jednak wiedzieć, że różne kolory tych kwiatów mają odmienne znaczenie. Najbardziej popularne są róże czerwone, których symbolika jest powszechnie znana: oznaczają one miłość romantyczną, namiętność i pożądanie. Biała róża oznacza miłość platoniczną, szacunek i czystość. Róża w kolorze różowym to symbol uznania, podziwu i sympatii.

Tulipany

Tulipan jest także częstym podarunkiem. Czerwony oznacza, tak jak róża, miłość. Z kwiatem tym związana jest pewna turecka legenda. Książę Farhad zakochał się w dziewczynie imieniem Shirin. Gdy dowiedział się, że jego ukochana została zamordowana, pogalopował nad urwisko i zabił się. z każdej kropli jego krwi wyrósł jeden czerwony tulipan – symbol miłości doskonałej. Tulipan pomarańczowy oznacza entuzjazm i pasję, a żółty – radość i szczęście.

Goździki

Kwiaty te były jeszcze do niedawna zapomniane, głównie z powodu skojarzeń z czasami PRL-u. Ostatnimi czasy wracają do łask. Goździk czerwony oznacza podziw, różowy symbolizuje pamięć o obdarowanej osobie, a biały – niewinność. Nie należy dawać w prezencie żółtych goździków, gdyż wyrażają one pogardę.

Inne kwiaty

Żonkil – zazdrość, nieodwzajemniona miłość;

Niezapominajka – chęć, by ktoś o nas pamiętał;

Słonecznik – radość i optymizm;

Konwalia – uznanie dla piękna obdarowanej osoby;

Jaśmin – wdzięczność;

Bratek – harmonia uczuć;

Chryzantema – wieczność, pamięć i oddanie;

Frezja – szacunek, ale także zaproszenie do flirtu;

Lilia – czystość i niewinność, dobre intencje wobec
obdarowanej osoby.