Kwiatowy savoir-vivre

Kwiaty to jeden z najbardziej uniwersalnych podarunków. Wachlarz okazji, na które bukiet będzie odpowiedni jest szeroki: od Dnia Nauczyciela i Dnia Matki, przez urodziny i imieniny, aż po uroczystości żałobne. Każda z tych okazji rządzi się własnymi prawami, a więc i kwiaty powinny być inne. Ważne jest też, aby wręczać je w odpowiedni sposób i w odpowiedniej ilości. W przeciwnym wypadku nasz źle dobrany bukiet może stać się wpadką, która długo pozostanie w pamięci.

Jakie kwiaty?

Najpierw musimy zdecydować, jaki gatunek kwiatów chcemy podarować. Nie zapominajmy o symbolice. Czerwone róże zarezerwowane są dla wybranki serca, wyrażają miłość, pożądanie i namiętność. Na drugim biegunie znajdują się chryzantemy, które symbolizują wieczność, pamięć i oddanie.

Kolory kwiatów

Zwracajmy także uwagę na kolory, gdyż one też mają swoje znaczenie. Czerwony oznacza oczywiście gorące uczucia, biały – niewinność, a żółty – zazdrość. Nie jest to oczywiście sztywno obowiązujący kanon, warto jednak znać go choćby pobieżnie.

Ilość kwiatów

Kwiaty należy dawać także w odpowiedniej ilości. Nie chodzi tutaj o konkretną liczbę, ale o ilość parzystą i nieparzystą. Decydują tutaj względy estetyczne: lepiej wygląda bukiet złożony z 3 lub 5 kwiatów niż z 2 i 4. Przy małych bukietach trzymajmy się więc liczb nieparzystych. W dużych bukietach nie ma to znaczenia, ponieważ ilość poszczególnych kwiatów jest niezauważalna. Pamiętajmy także, że zgodnie z tą regułą możemy także podarować komuś 1 kwiat. Warto także wiedzieć, że parzysta ilość kwiatów zarezerwowana jest dla uroczystości żałobnych. 

Kwiaty doniczkowe

A co z kwiatami doniczkowymi? One także maja swoje miejsce, czas i okazję. Po pierwsze w prezencie dajemy je tylko osobom, które dobrze znamy. Jest to świetny podarunek dla znajomych, którzy wprowadzają się do nowego mieszkania, przyjaciół czy rodziny. Taki prezent można także wręczyć osobie, która nie przepada za kwiatami ciętymi, za to lubi pielęgnować rośliny.

Kto, jak i komu wręcza kwiaty?

Zasadniczo kwiatów nie wręcza się mężczyźnie. Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły, a i czasy się zmieniają. Jeżeli kwiaty przynoszą dziewczyna i chłopak lub małżeństwo, to zawsze wręcza je mężczyzna do rąk pani domu. Pamiętajmy także, że bukiet lub pojedynczy kwiat wręczamy zawsze łodygą do dołu, a niesiemy go oczywiście odwrotnie.