Wpływ kwiatów na zdrowie

Kwiaty w naszych domach nie tylko cieszą oko, urozmaicając wystrój wnętrza. Substancje, które wydzielają mają wpływ na nasz organizm: zarówno jego aspekt fizyczny, jak i samopoczucie.

Dobre powietrze to dobre zdrowie

Jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Nie chodzi tu tylko o drogi oddechowe, ale także odporność na infekcje, podatność na zmiany nowotworowe czy stan narządów wewnętrznych. Rośliny, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, polepszają powietrze, dostarczając tlenu. W miejscach, gdzie przebywa zazwyczaj sporo ludzi, warto postawić anturium czy skrzydłokwiat. Za to do sypialni świetnie nadają się aloes lub storczyk, które wydzielają tlen także nocą.

Rośliny, poprzez proces wchłaniania i wydalania wody, regulują wilgotność powietrza. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia naszego układu oddechowego. Ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne powietrze nie wpływa na nas pozytywnie. Obecność kwiatów w domu jest korzystna z jeszcze jednego powodu. Wydzielają one substancje, fitoncydy, które hamują rozwój mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby.

Dodatkowo są zdolne do oczyszczania powietrza. W naszym otoczeniu znajduje się coraz więcej tworzyw sztucznych, tkanin syntetycznych czy lakierowanych powierzchni. Wydzielają one wiele szkodliwych substancji, które mogą podrażniać śluzówki, wywoływać alergie czy powodować trudności w oddychaniu. Obecność roślin pomaga zniwelować ten negatywny wpływ.

Aromaterapia – sposób na uśmiech

Wpływ zapachów na samopoczucie i zdrowie ciężko przecenić. Pomieszczenia, które pachną świeżością nastawiają nas pozytywnie do życia, dają energię do działania i pomagają się zrelaksować. Warto pamiętać, że kwiaty i rośliny ogólnie, wytwarzają naturalne substancje zapachowe, które dodatkowo dobrze wpływają na zdrowie. Warto więc hodować także rośliny bezkwiatowe, bo substancje odpowiedzialne za aromat znajduje się także w liściach, pędach, korzeniach i nasionach.

Las w twoim domu

Nie od dziś wiadomo, że w otoczeniu natury ludzie stają się spokojniejsi, mniej spięci i weselsi. Naukowcy dowiedli, że już samo patrzenie na kolor zielony wywołuje odprężenie. Dodatkowo barwa ta nie męczy oczu. Chociażby z tych powodów warto otaczać się kwiatami i roślinami doniczkowymi. W dobie nowoczesności, porządku i czystości często brakuje nam natury z jej spokojem i spontanicznością. Czemu więc nie zabrać do domu jej części w postaci kwiatka na kuchennym parapecie?