Kwiaty – osobliwości

Świat roślin i zwierząt nieustannie zadziwia naukowców. Mimo sporej wiedzy na temat kwiatów, poznania wielu ich odmian i odkrycia niezliczonej ilości gatunków, wciąż można spotkać zadziwiające rośliny. Ich kwiaty bywają tak odmienne od naszych wyobrażeń, że trudno nazywać je kwiatami. Jednak właśnie nimi są. Oto lista zadziwiających kwiatów.

Smocza lilia

Łacińska nazwa tej rośliny to Dracunculus vulgaris. Potocznie nazywana jest także lilią voodoo. Jej cechą charakterystyczną jest wydzielanie przykrego zapachu padliny. Kwiat tej rośliny ma dość osobliwy wygląd: jest to długa, prawie czarna kolba ozdobiona ciemnopurpurowym płatkiem. Jest piękną i efektowną rośliną, ale z drugiej strony budzi także niepokój. Ciężko powiedzieć, która z tych cech ma mocniejsze oddziaływanie. Jest to główny powód jej popularności: z jednej strony przyciąga, z drugiej odpycha.

Trupi kwiat

Łacińska nazwa tego okazu to Rafflesia arnoldii – bukietnica Arnolda. Wytwarza ogromny kwiat, który może osiągać 100 cm średnicy i aż 10 kg wagi. Płatki mają czerwonobrunatny kolor w białe plamki, a w ich środku znajduje się otwór, do którego wlatują muchówki, by go zapylić. Trudno jest zobaczyć na żywo kwitnący okaz, ponieważ pojawia się raz na kilka lat i po rozwinięciu się pąku kwitnie zaledwie 6 dni. Kwiat wydziela przykry zapach zgniłego mięsa. Właśnie z tego powodu nazywany jest trupim kwiatem.

Dziwidło olbrzymie

Łacińska nazwa tej rośliny to Amorphallus titanum. Kwiat, jak sama nazwa mówi, jest olbrzymi: może osiągać nawet 3 metry wysokości. Jego wygląd jest osobliwy: z bulwy wyrasta kremowa kolba otoczona liściowatym, rozłożystym kielichem, którego wnętrze ma purpurowy kolor. Roślina zakwita pierwszy raz dopiero po 5, a czasem nawet 10 latach od ukorzenienia się bulwy. Kwiat wydziela nieprzyjemną woń, a zakwita zawsze w nocy. To wydarzenie ściąga do ogrodów botanicznych rzesze turystów z całego świata.

Zadziwiające kwiaty

Po zobaczeniu egzotycznych kwiatów, trzeba zmienić definicję słowa „kwiat”. To, co kojarzy nam się z pięknym, wielokolorowym i pachnącym bukietem, to tylko jedna odsłona kwiatów. Drugą z nich, zadziwiającą i dla wielu niezbyt piękną, widzieliśmy powyżej. Są to jednak także kwiaty, które przyciągają ludzi swoja osobliwością.